Megafon. Co to jest?

Megafony dla każdego
Kategoria Aktualności
Dodane przez Multisort
Wszystkie wpisy tego autora

Megafon. Co to jest?

Kto głośniej mówi ten ma pewnie rację! A co, jeśli chcesz dotrzeć do większego audytorium? Głośne mówienie sprawia, że ludzie nas słyszą, a czasem nawet słuchają. Żeby być głośniejszy użyj megafonu. Te urządzenia mają za sobą całkiem długą historię.

Historia pierwszych megafonów

Róg akustyczny zwany również tubą to pusty w środku stożek, który służy do wzmacniania i kierunkowania dźwięku. Z jednej strony okazał się przydatny do przekazywania dźwięku na większe odległości a z drugiej jako przyrząd umożliwiający kierunkowy nasłuch przestrzeni.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie kto wynalazł pierwszy megafon? Tego nie wiemy… Niektóre źródła podają, że już w starożytnej Grecji mówcy w teatrach używali masek z wydatnymi ustami, które sprawiały, że ich słowa docierały dalej. Z pewnością zasady wzmacniania dźwięku dobrze opanowali architekci konstruujący amfiteatry, które możemy podziwiać do dziś m.in. w Puli, Weronie i Rzymie. Megafony tubowe rozwijały się także za wielką wodą. Wśród rycin kolonistów z XVII wieku widać indiańskich wodzów przemawiających do swoich wojowników za pomocą tuby uformowanej z kory.

W tym samym wieku dwóch badaczy – Samuel Morland i Athanasius Kircher jednocześnie opisało swoje eksperymenty ze wzmacnianiem głosu za pomocą urządzeń nazwanych megafonami. Morland w swej pracy opisywał doświadczenia z różnymi rodzajami rogów. Jego największy megafon liczył sobie ponad 6 metrów. Wynalazek Kirchera zaś miał kształt zawiniętej trąbki, która mogła służyć zarówno do wzmacniania głosu, jak i do… podsłuchiwania.

Dwieście lat później swój megafon pokazał Thomas Edison. Jego narzędzie składało się z trzech trąbek – jednej przeznaczonej do mówienia i dwóch do odsłuchu (po jednej do każdego ucha). Wadą wynalazku Edisona były jego rozmiary – urządzenie było zbyt duże. Aż do wieku XX megafon kojarzony był raczej z długą tubą, która wspierała ludzi w wielu profesjach.

Megafony stały się popularne w wojsku, zanim wynaleziono radary ich właściwości nasłuchowe służyły do wykrywania nadlatujących samolotów, jako urządzenia nagłośnieniowe są używane na planach filmowych, na kąpieliskach, podczas akcji ewakuacyjnych, w sytuacjach kryzysowych… wszędzie tam, gdzie ważne było, aby wszyscy zainteresowani usłyszeli nasz komunikat.

Wiek XX przyniósł stopniowe odejście od tradycyjnych tub. Technologia pozwoliła na rozwinięcie bardziej skomplikowanych urządzeń. To właśnie wtedy pojawiły się megafony elektryczne będące tak naprawdę mikrofonem ze wzmacniaczem dźwięku i głośnikiem tubowym. Z kolei najbardziej klasyczny wariant megafonu, czyli elektryczny megafon z uchwytem pistoletowym zwany także ręcznym mógł powstać dopiero w chwili, gdy na świecie pojawiły się tranzystory, czyli w latach 50.

Historia megafonów nierozerwalnie związana jest z protestami i sportem. Korzystały z nich m.in. kobiety walczące o uznanie swoich praw na początku XX wieku. Megafonów używają organizatorzy imprez sportowych (oraz niektórzy kibice). Megafony samochodowe wykorzystują m.in. służby mundurowe. Za pomocą megafonów strażacy czy ratownicy wodni mogą np. nawiązać kontakt głosowy z poszkodowanymi i przekazać im niezbędne informacje.

Na jakiej zasadzie działa megafon?

Tuba, czyli megafon mechaniczny to konstrukcja, w której odpowiednio zakrzywione wewnętrzne ściany wykorzystują zjawisko odbicia fal dźwiękowych by uczynić je prawie równoległymi co umożliwia im dotarcie na znaczne odległości.

Współczesne sprzęty charakteryzują się dużo lepszą jakością dźwięku, jednakże zasady użytkowania są takie same. Gdy korzystasz z megafonu ręcznego urządzenie trzymasz blisko ust, a dłonią dociskasz spust na uchwycie pistoletowym. Wstępnie, dźwięk z mikrofonu, jest wzmacniany we wbudowanym elektronicznym wzmacniaczu a następnie emitowany poprzez głośnik tubowy. Za pośrednictwem megafonu można odtwarzać także sygnały ostrzegawcze (syreny alarmowe) oraz w niektórych modelach wcześniej nagrane utwory bądź komunikaty.

Tzw. gigantofony, których moc liczy się w tysiącach watów używane bywają do nagłaśniania imprez sportowych lub koncertów na otwartej przestrzeni. Z tego typu urządzeń korzystano również do rozprzestrzeniania komunikatów propagandowych w czasach II wojny światowej, a także później m.in. w trakcie zimnej wojny.

Megafon ręczny, na protest lub event?

Megafon ręczny to świetne narzędzie dla wszystkich tych, którzy chcą zostać usłyszeni. Nieważne, czy chcesz protestować, czy cieszyć się sukcesem w ofercie Multisort znajdziesz duży wybór megafonów zasilanych zarówno z baterii jak i z dołączonych bądź wbudowanych akumulatorów. Korzystając z megafonu pamiętaj, aby robić to z rozwagą. Zapoznaj się z mocą urządzenia i nigdy nie kieruj go w stronę blisko stojącej osoby, możesz w ten sposób spowodować u niej tymczasowe lub nawet trwałe uszkodzenie słuchu!

Wybór megafonów jest naprawdę szeroki. Od modeli dla służb ratowniczych i mundurowych, działów BHP w zakładach pracy, poprzez megafony dla wykładowców przemawiających na sympozjach, dla przewodników turystycznych aż po sprzęt dedykowany na duże imprezy sportowe. Niektóre megafony np. modele pielgrzymkowe posiadają dedykowane zestawy do przenoszenia w formie plecaka a cięższe modele przenośne są wyposażone w pasek do przenoszenia na ramieniu oraz mikrofon na elastycznym, spiralnym przewodzie. Zapoznaj się z naszą ofertą!